Dlaczego warto wykonywać systematycznie ćwiczenia gimnastyczne?
Każdy staw ma co najmniej jedną kaletkę maziową – coś w rodzaju smarowniczki. Takie kaletki znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie stawu pod ścięgnami mięśni, mięśniami, więzadłami, lub powięziami.
Podczas wykonywania skrajnych ruchów takich jak: maksymalne zgięcie, przeprost, rotacje, krążenia dochodzi do ucisku na kaletkę(i) i tym sposobem, maź w nich wytwarzana przedostaje się małymi kanalikami do wnętrza stawu.
Maż ma nie tylko właściwości poślizgowe, ale także odżywcze i regenerujące, a zatem jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania poszczególnych stawów i całego narządu ruchu. Znacznie opóźnia proces starzenia się stawów.
Warto więc zastanowić się nad tym, aby uniknąć problemów związanych z dolegliwościami bólowymi, lub przedwczesne korzystanie z endoprotez stawów co wiąże się z dużymi wydatkami.
W życiu codziennym, rzadko kiedy wykonujemy takie skrajne ruchy w stawach, które doprowadzają do wyciskania mazi z kaletek. Dłuższe zaleganie mazi doprowadza z kolei do zapalenia kaletek, w następstwie czego dochodzi do zapalenia stawu. Zapalenia stawu, zwłaszcza te długotrwałe powodują ból i zmiany degeneracyjne powierzchni stawowych. Ból ogranicza ruchomość. Mniejsza ruchomość to niedobór mazi i tak kółko się zamyka.