501730530 anrok@op.pl

Osteoporoza – Ćwiczenia ważniejsze dla kości niż wapń

Wyniki publikuje pismo ‚Journal of Pediatrics’.

Wcześniejsze badania ujawniły, że większość masy kostnej u kobiet ustala się między 13 a 15 rokiem życia. A od około 50 roku życia zaczyna się stopniowo obniżać. Dlatego naukowcy uważają, że osiągnięcie optymalnej masy kostnej w wieku dorastania może być najlepszą metodą zabezpieczenia kobiet przez grożącą im po menopauzie osteoporozą.

Zespół z Uniwersytetu Stanu Pennsylwania podjął się analizy czynników najsilniej wpływających na rozwój optymalnej masy i wytrzymałości kości u młodych kobiet.
Badania objęły 80 zdrowych nastolatek uczęszczających do szkół publicznych w stanie Pennsylwania.
Przez 10 lat badacze zbierali dane na temat tkanki kostnej pacjentek, diety, aktywności fizycznej, a także stosowania środków antykoncepcyjnych. Co roku wykonywano badanie mineralnego składu tkanki kostnej i gęstości kości biodrowej. Dane te posłużyły do oceny wytrzymałości kości na zginanie i skręcanie.
Informacje na temat diety posłużyły naukowcom do obliczenia dziennego spożycia wapnia. Przez pierwsze 4 lata zbierano je raz na pół roku, później raz na rok. Do oceny aktywności fizycznej wykorzystano kwestionariusz dotyczący 28 rodzajów aktywności, w tym podejmowanych w szkole, jak piłka nożna, na zajęciach pozaszkolnych – taniec, aerobik oraz indywidualnie, np. spacery czy jogging.
Analizy statystyczne ujawniły, że największy wpływ na siłę i wytrzymałość kości kobiet ma aktywność fizyczna w okresie dorastania. Jak szacują autorzy, różnicom w aktywności można przypisać około 16-22 proc. różnic w gęstości tkanki kostnej i jej wytrzymałości na zginanie.
Naukowcom nie udało się natomiast zaobserwować, by średnie dzienne dawki wapnia w diecie miały znaczny wpływ na przyrost masy kostnej u kobiet w wieku od 12 do 22 lat. Nie wykazano też, bydoustne środki antykoncepcyjne wpływały na gęstość kości.
‚Dieta bogata w wapń jest obecnie uważana za najważniejszy czynnik decydujący o zdrowiu tkanki kostnej. Nasze wyniki wykazały jednak, że u nastolatek ważniejsza jest aktywność fizyczna’ – tłumaczy prowadzący badania prof. Tom Lloyd.
Zdaniem badacza, wiedza o tym jak styl życia i nawyki mogą wpływać na proces budowy kości, pomoże w przyszłości opracować skuteczną strategię przeciwdziałania osteoporozie.