501730530 anrok@op.pl

Masaż gumową bańką chińską.

Bardzo ciekawa, prosta i skuteczna metoda. Stosuję ją od ponad 25-ciu lat i widzę zdecydowaną poprawę u ponad 90% chorych. Stosowanie baniek znane jest od dawna, choć ostatnio nieco rzadziej, chyba dlatego, że łatwiej sięgnąć po antybiotyk lub lek przeciwzapalny. Trudniej też znaleźć osobę, która umie to robić. Dawniej wykonywała to prawie każda kobieta mająca małe dzieci.

Przywykliśmy uważać, że bańki stosuje się tylko przy stanach zapalnych dróg oddechowych. Jednak tak nie jest.

Stawianie baniek – zwiększa odporność organizmu, a co za tym idzie, łatwiej on sobie radzi z chorobami, zwłaszcza z ogniskami zapalnymi. Takie jest działanie ogólne. Działanie miejscowe jest znacznie szybsze i skuteczniejsze od ogólnego. Wyjaśnić to działanie można w bardzo uproszczony sposób.

Duże podciśnienie, jakie powstaje wewnątrz bańki doprowadza do pękania drobnych naczyń krwionośnych. Powstaje tzw. wybroczyna – siniec. W tym momencie wkraczają do akcji makrofagi, czyli limfocyty i monocyty fagocytujące, aby wchłonąć wszystkie drobnoustroje, które znalazły się poza łożyskiem naczyniowym, a dotychczas krążące sobie w układzie krwionośnym.

Makrofagi należą do największych krwinek w naszym organizmie. Dlatego też nasz organizm rozszerza do maksimum wszystkie naczynia krwionośne w  okolicy wybroczyny, aby te największe komórki krwi dotarły na miejsce. Wybroczyna jak i jej najbliższe sąsiedztwo jest przez to znacznie cieplejsze – bardziej ukrwione.

Stan taki utrzymuje się przez ok. 36 godzin.

Rozszerzone naczynia, to lepsze ukrwienie i odżywienie tkanek. Zapewne to doprowadza do procesu samoleczenia.

Zastosowanie większej ilości baniek wywołuje często stany podgorączkowe. Dlatego też zalecano po takim zabiegu pozostawanie w domu, aby nie ?przeziębić baniek?.

Zapalenie stawów biodrowo-krzyżowych (sacralitis), jak i zespół bolesnego barku (PHS) należą do schorzeń opornych na leczenie. Aby przyspieszyć proces leczenia stosowane są często blokady z zastosowaniem kortykosteroidów.

Systematyczne stosowanie baniek przez okres 2-3 tygodni oddala, a nawet eliminuje konieczność wykonania blokady, której pacjenci na ogół się boją.

Blokadą straszą nie tylko ludzie nieznający się na medycynie, ale także lekarze, którzy zapewne sami nie wiele wiedzą na ten temat, lub nie umieją tego sami wykonać. Blokada jest najskuteczniejszą bronią do zwalczania stanów zapalnych, zwłaszcza w narządzie ruchu. Działa szybko i skutecznie.

Masaż gumową bańką chińską, to okrężne ruchy zassaną bańką. Stosuje się go najczęściej na dużych płaszczyznach np. przykręgosłupowo, lub na grzbiecie. Krótkotrwały masaż bańką, daje większe przekrwienie i rozluźnienie mięśni niż 15-20 minutowy masaż klasyczny.

Stosowanie baniek ma jednak i przeciwwskazania. Takie jak:

?        Nowotwory.

?        Gruźlica.

?        Wysiękowe zapalenia stawów.

?        Gorączka (powyżej 38?).

?        Dermatozy (zmiany skórne).

?        Uszkodzenie naskórka.

?        Żylaki.

?        Okolica twarzy, szyji, przyśrodkowa pow. kończyn górnych i dolnych.

?        Okolica nerek, brzucha i bocznej pow. klatki piersiowej.

 

Pomimo dość sporej listy przeciwwskazań, zachęcam Państwa do stosowania tej formy leczenia, a zwłaszcza profilaktyki.