501730530 anrok@op.pl

Kręgosłup

HM00354_

Kręgosłup zbudowany jest z  32-33 kręgów. Odcinek szyjny -7, piersiowy -12, lędźwiowy -5, kość krzyżowa -5, i kość ogonowa od 3 – 4.

Odcinek szyjny. C – Cervicalis

Wszystkie słowa określające kręgosłup szyjny mają przedrostek „naj”: najważniejszy, najdelikatniejszy, najbardziej ruchomy, najbardziej narażony na mikrourazy i najbardziej wdzięczny, jeżeli chodzi o rehabilitację. To na nim spoczywa głowa ważąca 1/7 wagi ciała. Przez otwory w wyrostkach bocznych kręgów szyjnych przebiegają tętnice kręgowe unaczyniając tylną część mózgu. Z tego odcinka pochodzi najwięcej różnorakich objawów, takich jak: bóle i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia w widzeniu, mdłości, nudności, bóle i drętwota pasa barkowego oraz kończyn górnych, uczucie zimna, pieczenia w okolicach pasa barkowego, niedowłady kończyn górnych, zaniki mięśni, zespól bolesnego barku (PHS), kręcz szyi i wiele innych rzadziej się pojawiających. Powyższe objawy nie zawsze mają swe źródło w kręgosłupie, dlatego też należy je wykluczyć. Do tego celu służy odpowiednia aparatura diagnostyczna jak: EEG, Doppler, Tomograf, Rezonans itp. Najczęściej spotykane przyczyny ww. objawów to: niestabilność, przemieszczenie kręgów. dyskopatia, urazy kręgosłupa  (złamania, pęknięcia, podwichnięcia).

Odcinek piersiowy. Th – Thoracalis

Wzmocniony żebrami, bardziej stabilny, ale również bardzo ważny. Wzdłuż tego odcinka umiejscowione są zwoje międzykręgowe autonomicznego układu nerwowego. Układ ten odpowiedzialny jest za prawidłową pracę: narządów wewnętrznych. gruczołów dokrewnych i krążenia. Dyskopatia w tym odc. jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Natomiast często można spotkać skoliozy, pogłębienie kifozy, skoliokifozy, deformacje, rotacje kręgów, wgłobienia kręgów itp. Powyższe zmiany mogą wywołać neuralgię międzyżebrową. Są to bóle promieniujące wzdłuż przebiegu żeber tzw. bóle opasujące, uniemożliwiające swobodne oddychanie. Wieloletnie zmiany deformacyjne doprowadzić mogą do nieodwracalnych zmian w narządach wewnętrznych, czy też znacznego zmniejszenia pojemności płuc.

Odcinek Lędźwiowy. L – Lumbalis

Najbardziej obciążony, a często przeciążony odc. kręgosłupa (nadwaga, siedzący tryb życia). Należy zwrócić uwagę na fakt, że u osobnika ważącego 70kg. nacisk na dolne kręgi lędźwiowe wynosi ponad 192kg. Człowiek został stworzony do ruchu, a nie do siedzenia. Jeszcze 30 lat temu nie było takiej ilości dyskopatii jak w chwili obecnej. Co gorsze przypadłość ta dotyka coraz młodszych ludzi. Ale 30 lat temu młodzież nie jeździła samochodami, nie siedziała godzinami przed telewizorem czy komputerem, jak również nie spędzała tyle czasu w kawiarniach czy pubach siedząc na niewygodnych fotelach lub krzesłach.  Do szkoły dziecko odwożone jest przez rodziców, albo jeden przystanek zamiast przejść przejeżdża tramwajem czy autobusem. Natomiast w szkole zwalniane jest z WF-u, żeby się broń Boże nie zmęczyło. Jeżeli do tego dołożymy plecaki czy też tornistry ważące ok.10kg przy zbyt słabym umięśnieniu to na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Już w tej chwili 60% dzieciaków jest z wadami postawy, wymagających rehabilitacji leczniczej. Zniesienie lordozy, skoliozy, kręgozmyki, osteoporoza i dyskopatie są najczęściej spotykanymi przyczynami dającymi dolegliwości z tego odcinka kręgosłupa. Zapalenie korzonków, lumbalgia, ischialgia, niedowłady a nawet porażenia w obrębie kończyn dolnych czy też nie trzymanie moczu to objawy ww. zmian.

Kość Krzyżowa. S – Sacrum

Zapalenie stawów biodrowo-krzyżowych, będące następstwem przeciążenia tych stawów, mogą wywołać podobne objawy jak z odc. lędźwiowego bez niedowładów i porażeń. Bóle najczęściej promieniują do pośladków, bioder i pachwin, ale też nie leczone mogą wywołać lumbalgię lub ischialgię. Najskuteczniejszym leczeniem jest podanie blokady w ok. tych stawów.

Kość ogonowa (guziczna).

Do podwichnięcia tej kości dochodzi najczęściej podczas upadku. na pośladki. Impotencja, oziębłość płciowa, nadżerki, mięśniaki, bezpłodność, oraz problemy z prostatą to schorzenia towarzyszące tej przypadłości. Mobilizacja czyli nastawienie tej kości per rectum to jedyna metoda leczenia.

 

Dociekliwych odsyłam do artykułu jaki ukazał się w „TERAPII” nr 10

Zobacz więcej